دانشنامه سرطان

ما از طریق وبلاگ خود امیدواریم جامعه ای ایجاد کنیم که بتوانیم از طریق گفتگوها ، بحث ها و داستان پردازی از یکدیگر پشتیبانی و به چالش بکشیم و با هم همکاری کنیم تا زمینه انکولوژی را به پیش ببریم

حمایت عاطفی از بیماران مبتلا به سرطان

بیماری سرطان یک بیماری چالش برانگیز در عصر حاضر است و ابتلا به آن استرس­های فراوانی را در پی دارد. حمایت روانی و عاطفی از بیمار مبتلا به سرطان به کاهش این استرس­ها کمک می­کند. افرادی که در اولویت­های اصلی دایره­ی زمینه­ی حمایت عاطفی قرار می­گیرند شامل خانواده و دوستان بیمار، افرادی که از بیمار مراقبت می­کنند و پزشکان و پرستاران هستند. تحقیقات نشان داده است که حمایت­های عاطفی در روند درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیر مثبت می­گذارد.

ادامه مطلب »

عوارض سرطان بر روی قوای جنسی

قوای جنسی بخش جدانشدنی از زندگی افراد بالغ است که بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. سرطان بیماری است که بر روی زندگی فرد تاثیرات عمیق می‌گذارد. بیماری سرطان و داروهایی که برای درمان آن به کار می‌روند به شکل‌های مختلف بر روی زندگی فرد از جمله توانایی فیزیکی، ویژگی‌های عاطفی و قوای جنسی فرد تاثیر عمیق می‌گذارد. از جمله تاثیراتی که سرطان بر روی زندگی جنسی فرد می‌گذارد می‌توان به عدم ارگاسم، عدم تمایل به انجام رابطه جنسی، خستگی و ناباروری است. هرچند که اثرات انواع سرطان بر روی فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما به شکل معنادار و یکسانی بر روی رضایت جنسی افراد تاثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب »

غربال‌گری ژنتیکی در سرطان روده

تست­های تشخیصی، تست­هایی هستند که معمولا عامل بیماری را مشخص می­کنند که نشانه­های آن در بیمار بروز پیدا کرده است. اما غربال گری، تستی است که معمولا فرد بدون بروز علائم وضعیت بیماری او شناسایی می­شود. در نتیجه غربال گری معمولا برای افرادی است که بیماری در آن­ها بروز پیدا نکرده است. هدف غربال گری شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی و جداسازی افراد با ریسک بالا می­باشد. هرچند که هدف اصلی غربال گری پیشگیری و کاهش شیوع بیماری است. سازمان بهداشت جهانی برای غربال گری موارد زیر را ذکر کرده است.

ادامه مطلب »

بقا در سرطان روده

بقا سرطان روده به فاکتور­های مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، وضعیت سلامت فرد و درمان­های صورت گرفته بستگی دارد. اطلاعاتی که در زیر بیان شده است، مربوط به گروه بزرگی از افراد مبتلا به سرطان روده است و این آمار­ها به صورت دقیق بیان کننده بقا افراد نخواهند بود.

ادامه مطلب »

عوامل خطر و ایجاد سرطان روده

خطر گسترش سرطان روده به عوامل مختلفی از جمله سن، ژنتیک و سبک زندگی بستگی دارد. هر چیزی که خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهد عامل خطر (Risk Factor) و هرچه که خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد عامل محافظت کننده (Protective Factor) نامیده می¬شود. هرچند که داشتن یک یا چند عامل خطر به معنی دچار شدن قطعی به سرطان نیست. عوامل خطر شامل این موارد هستند:

ادامه مطلب »

پزشکی دقیق و سرطان روده

پزشکی شخص محور یا Personalize Medicine شاخه­ای از علم پزشکی است که براساس زمینه فامیلی، ویژگی­های ژنتیکی و مارکر­های خاص مسیر درمانی فرد را طراحی می­کند یا به اصطلاح لباس درمانی فرد را می­دوزد. پزشکی شخص محور در نظر دارد با کاهش عوارض دارو­ها و افزایش وضعیت درمانی، به بهبود درمان کمک کند.

ادامه مطلب »

زندگی در سایه سرطان روده

سرطان روده (Bowel Cancer) نوعی سرطان است که ابتدا در روده بزرگ Colon (Bowel Large) و یا مقعد (Rectum ) شروع می¬شود. روده به دو بخش شامل روده کوچک و روده بزرگ تقسیم می¬شود. روده بزرگ متشکل از کلون، مقعد و سوراخ مقعد است. این بخش در زمینه کنار آمدن با عوارض ناشی از سرطان روده که در پخش نشده است تهیه شده است.

ادامه مطلب »

نشانه‌های عمومی سرطان روده

از نشانه‌های سرطان روده می‌توان به تغییر در عادات روده و مشاهده خون در مدفوع اشاره کرد. هرچند که نشانه‌های ذکر شده می‌تواند به علت ناراحتی‌های دیگری نیز باشد.

ادامه مطلب »

مفاهیم پایه‌ی سرطان روده

سرطان روده چه نوع سرطانی است؟ سرطان یعنی رشد غیرعادی و بدون کنترل سلول­هایی که می­توانند در بافت­ها یا اندام­های دیگر بدن پخش شوند. سرطان

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp

فیلتر نوشته ها بر اساس دسته بندی

پر بازدید ترین مطالب