زندگی در سایه سرطان روده

صلح با سرطان روده

کنار آمدن با بیماری سرطان کار سخت و دشواری است. اما کمک­ها و حمایت­ها برای مقابله با بیماری سرطان روده وجود دارد.

احساسات

هنگامی فرد پی می­برد که دچار بیماری سرطان شده است، احساسات متفاوتی را تجربه می­کند. احساستی همچون:

 • شوکه شدن
 • ناراحت شدن
 • ترس
 • گیجی
 • عصبانیت
 • گناه

ممکن است که فرد دچار همه یا بعضی از احساسات بالا شود. واکنش افراد در پاسخ به این واقعیت متفاوت است. 

یاری

فردی که دارای اطلاعات کافی در زمینه سرطان است، ممکن است که قادر به کنار آمدن با واقعیت بیماری سرطان باشد. هرچند که جمع آوری اطلاعات در  زمینه سرطان برای فردی که تازه پی برده است که دچار بیماری سرطان شده است سخت و دشوار است. برای اطلاع از وضعیت سرطان خود و راه­های درمانی، قبل از ملاقات با پزشک لیستی از سوالات تهیه کنید و در ملاقات با پزشک فردی را همراه خود داشته باشید که سوالات را یادآوری کند. یادگیری و درک اطلاعات مربوط به سرطان نیاز به زمان دارد. پس در این زمینه پویا و صبور باشید.

مشورت

مشورت و صحبت با دوستان و فامیل در زمینه سرطان باعث دلگرمی و حمایت می­شود. گفت و گو در زمینه سرطان برای بعضی از افراد دشوار است و به علت ترس و شرم از ایجاد محیط گفت و گو سر باز می­زنند. اما صحبت کردن با افراد در این زمینه به افزایش اعتماد و تقویت روحیه کمک می­کند. هرچند که برای بعضی افراد صحبت کردن با غریبه راحت­تر است. از این رو داشتن جلسات با یک روان شناس می­تواند به این افراد کمک شایانی کند. شرکت در گروه­های افراد درگیر سرطان نیز راه حل موجود برای همه افراد است. 

مشکلات بدنی

سرطان روده و راه حل­های درمانی آن ممکن است که باعث مشکلات بدنی در فرد شود که کنار آمدن با آن مشکلات برای فرد کار سختی است. 

زندگی جنسی

بیشتر افرادی که دچار سرطان روده می­شوند، زندگی جنسی آن­ها تغییر پیدا نمی­کند. هرچند که برای بهبود عوارض حاصل از جراحی و دارو­ها نیاز به زمان است. 

اثراتی که در اینجا ذکر می­شود، لزوما برای همه­ی افراد صدق نمی­کند و یا به صورت موقت در فرد دیده می­شود. هرچند که پزشکان و پرستاران در مورد مشکلات جنسی حاصل از سرطان روده و درمان­ها با فرد بیمار صحبت می­کنند، اما اگر فرد این مشکلات را با آن­ها در میان بگذارد بهتر است. 

تاثیرات سرطان روده بر زندگی جنسی

تحقیقات انجام شده خبر از تاثیر سرطان روده بر زندگی جنسی افراد می­دهند. فرد نباید ۶ هفته پس از بیشتر جراحی­ها سکس داشته باشد که این مشکل برای افرادی که شیمی درمانی و پرتودرمانی شدند وجود ندارد و فرد می­تواند سکس داشته باشد. هرچند که بیشتر افراد در طول درمان تمایلی به داشتن رابطه جنسی ندارند که این احساس یک احساس طبیعی است. از طرف دیگر سرطان روده و درمان­های ناشی از آن بر روی باروری افراد تاثیر می­گذارند که معولا پزشکان در این زمینه اطلاعات کافی را به بیمار منتقل می­کنند. در مردان عوارضی همچون عدم نعوظ و ارگاسم دیده می­شود و در زنان مشکلاتی همچون تنگی و سوزش واژن بروز پیدا می­کند.

تغذیه

سرطان روده می­تواند بر روی عادات تغذیه­ای فرد تاثیر گذار باشد.

تغییرات روده

مشکلات گوارشی همچون هضم غذا پس از درمان سرطان روده در افراد دیده شده است. بعضی از مواد غذایی همچون میوه­ها و سبزیجات باعث می­شوند که فرد دچار مشکل شود و بیشتر به توالت مراجعه کند. هرچند که مواد دیگر نیز می­توانند باعث دردسر فرد شوند:

 • پیاز و کاهو
 • نوشابه­های گازدار
 • غذا­های پر چرب

تغذیه پس از جراحی

با گذشت زمان وضعیت تغذیه­ای فرد پس از جراحی به حالت طبیعی بر می­گردد. اما نیاز است که فرد شش هفته پس از جراحی از خوردن غذا­هایی با فیبر زیاد خودداری کند. 

افرادی که تحت عمل جراحی روده بزرگ قرار داشتند، به علت آن که روده بزرگ وظیفه جذب آب مدفوع را دارد، دارای مدفوع آبکی هستند یا دچار اسهال می­شوند. بهتر است که فرد این وضعیت را به پزشک خود درمیان بگذارد تا راه حل­هایی برای آن طراحی شود.

راه حل

 • مصرف غذا­های پرکالری و پروتئینی همچون گوشت، ماهی و تخم مرغ
 • افزایش وعده­های غذایی
 • نوشیدن زیاد آب: ۵/۱ تا ۲ لیتر در روز
 • اندازه لقمه کوچک باشد
 • شروع با غذا­های سبک: پاستا سفید و نان، ذرت، سبزیجات پخته شده

تغذیه پس از پرتودرمانی

پرتودرمانی معمولا باعث اسهال می­شود که نیاز به زمان برای بهبود دارد. اگر پس از چهار تا شش هفته پس از پرتودرمانی علائم اسهال بهبود پیدا نکرد، موضوع را با پزشک درمیان بگذارید.

تغذیه پس از شیمی درمانی

متحصص تغذیه می­تواند برای مشکلات تغذیه­ای افرادی که تحت شیمی درمانی قرار گرفتند راه حل­های خوبی ارائه کند. 

تغییر در عادات گوارشی پس از درمان سرطان روده

پس از آن که سرطان روده فرد درمان شد، فرد دچار تغییر در عادات گوارشی از جمله تغییر در وضعیت دفع و یبوست می­شود که ممکن است که به مرور زمان بهبود پیدا کنند. اما این احتمال وجود دارد که عوارض مدت طولانی با فرد همراه باشد. عوارض گوارشی به نوع عمل جراحی، بخش جراحی شده و درمان­های صورت گرفته بستگی دارد. عوارض می­تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش نیاز به دفع مدفوع
 • تغییر در شکل مدفوع
 • نفخ
 • عدم کنترل دفع مدفوع
 • زخم پوستی اطراف مقعد

عمل دفع به شکلی است که مواد هضم نشده به بخش کلون می­رسند و کلون با جذب آب باعث تغلیظ مدفوع می­شود. در صورتی کلون فرد جراحی شود، امکان دارد که وضعیت دفع فرد و میزان مراجعه به توالت تغییر پیدا کند که با گذشت زمان انتظار می­رود بهتر شود. مقعد بخشی است که مدفوع در آن تجمع پیدا می­کند. افرادی که تحت عمل جراحی مقعد قرار گرفتند، دچار مشکلات در دفع می­شوند که ممکن است تا یک سال بعد از عمل ادامه داشته باشد. شیمی درمانی باعث اسهال و پرتودرمانی باعث التهاب روده، خونریزی و تغییر شکل مدفوع می­شوند

زندگی در سایه سرطان پیشرفته روده

آگاهی در زمینه این که برای سرطان پیشرفته روده امکان درمان کامل وجود ندارد، باعث بروز استرس در فرد می­شود. راه­های زیادی وجود دارد که به فرد و فامیل او در زمینه کنار آمدن با وضعیت فوق کمک می­کند. 

گفت و گو با دوستان و فامیل در زمینه سرطان پیشرفته روده باعث دلگرمی و افزایش روحیه فرد می­شود. هرچند که برای بعضی افراد صحبت کردن با غریبه راحت­تر است. از این رو داشتن جلسات با یک روان شناس می­تواند به این افراد کمک شایانی کند. شرکت در گروه­های افراد درگیر سرطان نیز راه حل موجود برای همه افراد است. 

Smiling cancer woman with headscarf embraced by young happy girl

بهبود عوارض ناشی از سرطان پیشرفته روده

سرطان پیشرفته روده و درمان­هایی که برای بهبود عوارض ناشی از استفاده می­شوند دارای عوارضی در بدن هستند که نیاز است در صورت بروز آن­ها را با پزشک در میان گذاشت. توصیه می­شود برای بهبود آن علائم موارد زیر درنظر گرفته شود:

کاهش اشتها

کاهش اشتها منجر به کاهش وزن می­شود که برای بهبود آن نیاز است کار­های زیر انجام شود:

 • افزایش وعده­های غذایی
 • مشورت با پزشک برای مصرف نوشیدنی­هایی با کالری زیاد
 • هر زمان تمایل به خوردن احساس شد، مواد غذایی مصرف شود
 • نوشیدن مقادیر زیاد آب
 • قبل از وعده غذایی نوشیدنی زیاد مصرف نشود
 • مصرف غذاهایی با کالری زیاد

ضعف و خستگی

خستگی یکی از شایع­ترین علائم سرطان پیشرفته روده است که استراحت، ورزش و خواب به بهبود آن کمک ­می­کنند. دراز کشیدن و استراحت مرتب در زمان­ها مختلف در روز، ورزش ملایم و پیاده روی کار­های است که نیاز است انجام شود.

تورم شکمی

سرطان روده در صورتی که کبد را درگیر کند باعث تورم شکمی می­شود که باعث تشکیل مایعی به اسم آسیست (ascites) می­شود که منجر به نفخ می­شود.

مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی از جمله اسهال و یبوست می­تواند به دلیل سرطان یا دارو­های درمان آن رخ دهد.

مشکلات خواب

دلایل مختلفی از جمله درگیری ذهنی و عصبانیت می­توانند باعث اختلال در خوابیدن شوند. مصرف شیر گرم قبل از خواب، دوش گرم در شب، ماساژ بدن و ورزش در طول روز به بهتر خوابیدن کمک می­کند. 

مسدود شدن روده

مسدود شدن رودن منجر به نفخ، حالت تهوع، احساس ضعف و درد می­شود.

آخرین به روز رسانی: ۶ خرداد ۹۹

منابع:

Bowel Cancer. Available from HERE

۰ ۰ vote
Article Rating

اگر این مطلب را می‌پسندید آن را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
عضویت
خبرم کن اگر:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

فهرست مطالب

آخرین مطالب

حمایت عاطفی از بیماران مبتلا به سرطان

بیماری سرطان یک بیماری چالش برانگیز در عصر حاضر است و ابتلا به آن استرس­های فراوانی را در پی دارد. حمایت روانی و عاطفی از بیمار مبتلا به سرطان به کاهش این استرس­ها کمک می­کند. افرادی که در اولویت­های اصلی دایره­ی زمینه­ی حمایت عاطفی قرار می­گیرند شامل خانواده و دوستان بیمار، افرادی که از بیمار مراقبت می­کنند و پزشکان و پرستاران هستند. تحقیقات نشان داده است که حمایت­های عاطفی در روند درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیر مثبت می­گذارد.

ادامه مطلب »

عوارض سرطان بر روی قوای جنسی

قوای جنسی بخش جدانشدنی از زندگی افراد بالغ است که بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. سرطان بیماری است که بر روی زندگی فرد تاثیرات عمیق می‌گذارد. بیماری سرطان و داروهایی که برای درمان آن به کار می‌روند به شکل‌های مختلف بر روی زندگی فرد از جمله توانایی فیزیکی، ویژگی‌های عاطفی و قوای جنسی فرد تاثیر عمیق می‌گذارد. از جمله تاثیراتی که سرطان بر روی زندگی جنسی فرد می‌گذارد می‌توان به عدم ارگاسم، عدم تمایل به انجام رابطه جنسی، خستگی و ناباروری است. هرچند که اثرات انواع سرطان بر روی فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما به شکل معنادار و یکسانی بر روی رضایت جنسی افراد تاثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب »

غربال‌گری ژنتیکی در سرطان روده

تست­های تشخیصی، تست­هایی هستند که معمولا عامل بیماری را مشخص می­کنند که نشانه­های آن در بیمار بروز پیدا کرده است. اما غربال گری، تستی است که معمولا فرد بدون بروز علائم وضعیت بیماری او شناسایی می­شود. در نتیجه غربال گری معمولا برای افرادی است که بیماری در آن­ها بروز پیدا نکرده است. هدف غربال گری شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی و جداسازی افراد با ریسک بالا می­باشد. هرچند که هدف اصلی غربال گری پیشگیری و کاهش شیوع بیماری است. سازمان بهداشت جهانی برای غربال گری موارد زیر را ذکر کرده است.

ادامه مطلب »